ul. T. Czackiego 3/5; 00-043 Warszawa
(22) 826 78 96
sekretariat@sitpchem.org.pl

Dzień Chemika’24 w Cieszynie relacja z wizyty w zakładzie produkcji farb PPG Cieszyn

Dzień Chemika’24 w Cieszynie relacja z wizyty w zakładzie produkcji farb PPG Cieszyn

Z okazji Dnia Chemika, po wielu staraniach, mieliśmy możliwość i przyjemność odwiedzić lokalny zakład chemiczny PPG Cieszyn. Członkowie naszego Stowarzyszenia w Cieszynie wraz z zaproszonymi słuchaczami zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  oraz uczniami miejscowego liceum mogli zobaczyć funkcjonujący chemiczny zakład produkcyjny.

Dla byłych pracowników, obecnych wśród zwiedzających, była to wyjątkowa okazja do wspomnień, powrotu do miejsc, w których kiedyś pracowali, a także do refleksji nad zmianami, jakie zaszły w tym zakładzie na przestrzeni ostatnich lat.

Nasza wizyta rozpoczęła się w dziale badawczo-rozwojowym R&D, gdzie poznaliśmy proces tworzenia farb oraz tajniki procesu Coil Coating. Obserwowaliśmy, jak farba jest nanoszona na panele oraz poddawana badaniom zgodności ze specyfikacją. Następnie przeszliśmy na wydział P3, gdzie produkowane są farby ciekłe. Byliśmy pod wrażeniem nowoczesnych urządzeń i technologii, które wdrożono w oddziale cieszyńskim PPG. Kolejnym przystankiem był wydział P5, zajmujący się produkcją farb proszkowych. Zobaczyliśmy, jak różni się proces produkcji farb proszkowych od ciekłych. Dla wielu z nas była to sentymentalna podróż, ponieważ część gości miała okazję uczestniczyć w powstawaniu tego wydziału. Wizyta w działach kontroli jakości na wydziałach P3 i P5 była również bardzo pouczająca. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak przeprowadza się podstawowe badania farb oraz jak nowoczesna technologia, w tym najnowszy spektrofotometr do analizy próbek farb ciekłych, wspiera pracę wydziału produkcyjnego. Dodatkowo odwiedziliśmy dział analityki oraz kontroli jakości surowców, gdzie zapoznaliśmy się z procesami zapewniania najwyższej jakości materiałów używanych do produkcji farb.

Była to wyjątkowa wycieczka, bogata we wspomnienia, porównania i nowe odkrycia, która z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo. Mamy nadzieję na dalszą współpracę z zakładem PPG w Cieszynie, tak aby tego typu wycieczki techniczne, przybliżały osobom z zewnątrz chemię oraz procesy jej zastosowania w praktyce. Szczególnie chcemy proponować młodzieży szkół średnich oraz  studentom możliwość zapoznania się z praktyką produkcyjną zakładu chemicznego,

Będzie to kolejna inicjatywa naszego Stowarzyszenia, po edukacji, propagująca i popularyzująca chemię w praktyce.

(inf. J. Nagórniewicz, SITPChem O/Cieszyn 13.06.2024)

WSPÓŁPRACA

Note: Carousel will only load on frontend.