Regulamin
organizacji i trybu pracy Głównej Komisji Rewizyjnej SITPChem
Na podstawie Statutu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego tworzy się Regulamin SITPChem określający organizację i tryb pracy Głównej Komisji Rewizyjnej następującej treści:
§ 1
Główna Komisja Rewizyjna, zwana dalej Komisją jest organem kontroli SITPChem i działa na podstawie Statutu SITPChem (§ 29, § 30, § 31 i § 32 ) i niniejszego Regulaminu.
§2
Komisja jest jedną z naczelnych władz SITPChem, na podstawie § 20 ust. 1 pkt 3. Statutu SITPChem.
§3
Komisja składa się z 7 członków wybranych na Walnym Zjeździe Stowarzyszenia.
§4
Członkami Komisji mogą być członkowie SITPChem, z wyłączeniem osób zatrudnionych jako etatowi pracownicy SITPChem.
§5
Za rezultaty swojej pracy Komisja odpowiada przed Walnym Zjazdem SITPChem.
§6
- Pierwsze zebranie Komisji powinno się odbyć w ciągu 21 dni od daty jej wyboru.
- Pierwszemu zebraniu Komisji przewodniczy Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący ostatniego Walnego Zjazdu SITPChem.
- Na pierwszym zebraniu Komisji członkowie wybierają ze swego grona przewodniczącego Komisji, wiceprzewodniczącego i sekretarza.
- Członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach naczelnych SITPChem, ani pozostawać z członkami tych władz w związku małżeńskim, w stałym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
- Członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§7
Ukonstytuowana zgodnie z § 6 pkt. 3 niniejszego regulaminu, Komisja przejmuje protokolarnie od Przewodniczącego ustępującej Komisji wszystkie akta dotyczące działalności Komisji z ostatniej kadencji. Dokumentacja z poprzednich kadencji jest przechowywana w biurze ZG SITPChem.
§8
- Zebrania Komisji powinny być zwoływane, co najmniej dwa razy do roku
- Zebrania Komisji zwołuje jej Przewodniczący z własnej inicjatywy lub na żądanie dwóch członków Komisji, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku.
§9
- Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów przy obecności, co najmniej trzech członków Komisji, w tym Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego zebrania.
- Członkowie Komisji mogą żądać okazania wszelkich materiałów niezbędnych do dokonania czynności kontrolnych.
§10
Do zakresu działania Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
1) Kontrolowanie działalności SITPChem, z wyjątkiem działalności Głównego Sądu Koleżeńskiego SITPChem.
2) Składanie sprawozdania na Walnym Zjeździe SITPChem wraz z oceną działalności i wnioskami w sprawie absolutorium dla ustępującego Zarządu.
3) Przedstawianie Zarządowi Głównemu wniosków w sprawie działalności SITPChem.
4) Instruowanie Komisji Rewizyjnych Oddziałów.
5) Rozpatrywanie wniosków o uchylenie decyzji Zarządu Głównego i/lub władz Oddziału, sprzecznych z obowiązującym prawem, statutem lub interesem SITPChem.
6) Złożenie, w razie potrzeby, wniosku o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu SITPChem.
7) Reprezentowanie SITPChem w umowach zawieranych z Prezesem lub członkiem Zarządu Głównego lub w sporach z tymi osobami.
§11
- Kontrola powinna obejmować całokształt działalności SITPChem, zarówno pod względem rzeczowym jak i formalnym, a w szczególności;
1) zgodność działania z Uchwałą Walnego Zjazdu SITPChem, postanowieniami Statutu i regulaminów poszczególnych organów Stowarzyszenia (oddziałów, kół, komisji i sekcji)
2) wykonywania uchwał Walnych Zjazdów SITPChem
3) gospodarkę finansową oraz jej celowość i zgodność z przepisami prawa. - Komisja dokonuje czynności kontrolnych w pełnym składzie lub w zespołach roboczych powołanych na zebraniu Komisji lub wyznaczonych przez Przewodniczącego.
- Komisja dla dokonania określonych czynności kontrolnych może powołać rzeczoznawców, po uprzednim uzgodnieniu z Zarządem Głównym.
- Zespoły robocze lub wyznaczeni członkowie składają Komisji protokoły z dokonanych czynności kontrolnych – do rozpatrzenia na najbliższym zebraniu GKR.
§12
- Protokół z dokonanych czynności kontrolnych powinny zawierać:
1) określenie przedmiotu i zakres dokonanych czynności kontrolnych
2) oznaczenie okresu objętego kontrolą
3) ocenę działalności kontrolowanego organu wraz z wnioskami
4) podpisy osób biorących udział w kontroli. - W protokole mogą być umieszczone zastrzeżenia przedstawiciela organu kontrolowanego lub uwaga, że dodatkowe wyjaśnienia zostaną przesłane Komisji w terminie przez nią wyznaczonym.
- Protokół Komisji sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden otrzymuje organ kontrolowany, drugi – wraz z wnioskami Komisji – Zarząd Główny SITPChem, trzeci pozostaje w aktach Komisji; lub w dwóch egzemplarzach, jeżeli przedmiotem kontroli jest Zarząd Główny SITPChem.
§13
- Komisja za okres kadencji sporządza sprawozdanie na podstawie kontroli całokształtu działalności SITPChem i przedstawia je Walnemu Zjazdowi SITPChem.
- Sprawozdanie Komisji powinno zawierać:
1) oznaczenie okresu objętego sprawozdaniem
2) ocenę działalności rzeczowej
3) ocenę gospodarki finansowej i ustalenie zamknięć rachunkowych
4) wniosek dotyczący udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu.
§ 14
Przewodniczący Komisji:
- Ustala zakres i termin zarządzanej kontroli.
- Reprezentuje Komisję na zewnątrz i działa w jej imieniu.
- Zwołuje zebrania Komisji i im przewodniczy.
- Zgłasza uwagi i wnioski na zebraniach Zarządu Głównego lub jego Prezydium.
- Podpisuje wszelkie akta w imieniu Komisji.
- Składa sprawozdanie i zgłasza wnioski na Walnym Zjeździe SITPChem.
§15
Wiceprzewodniczący Komisji:
- Zastępuje przewodniczącego na jego życzenie lub w czasie jego nieobecności.
- Wykonuje czynności zlecone przez Przewodniczącego z zakresu jego działania.
§16
Sekretarz Komisji:
- Opracowuje protokoły z zebrań Komisji.
- Przygotowuje sprawozdania z działalności Komisji.
§17
Niniejszy Regulamin został uaktualniony na podstawie Uchwały nr 2 XXXI WZ SITPChem w Ustroniu, 26-28 września 2018 r. w sprawie upoważnienia dla Zarządu Głównego SITPChem kadencji 2018-2022
§ 18
Niniejszy Regulamin został uchwalony dnia 17.12.2020 r. przez Zarząd Główny SITPChem i obowiązuje od dnia uchwalenia. Z dniem tym tracą moc dotychczasowe regulaminy, określające zakres organizacji i trybu pracy Głównej Komisji Rewizyjnej.