Spacer wokół pałacu w Mosznej – SITPChem O/Kędzierzyn-Koźle
Dni Chemika rozpoczęliśmy już w maju, otóż 19 maja członkowie Oddziału uczestniczyli w wycieczce do Mosznej. Jest to pierwsza wycieczka w zaplanowanym cyklu „zwiedzanie zamków śląskich”. W programie przewidziane było zwiedzanie zamku, parku oraz oranżerii. Wybór terminu był nieprzypadkowy, gdyż w maju kwitną w Mosznej azalie i rododendrony, które stanowią bogactwo i ozdobę kompleksu parkowego. W tym okresie zakwitło jednak niewiele krzewów, pozostałe czekały na ciepło i więcej słońca. Sam zamek jest wartą obejrzenia osobliwością.
Zamek od strony parku
Ten uroczy obiekt ma 99 wieżyczek, które nadają mu niesamowity wygląd. Pałac w Mosznej to zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim, pomiędzy miastami Prudnik i Krapkowice. W latach 1866–1945 pałac był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. W latach 1996–2013 Centrum Terapii Nerwic. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W galerii odbywają się koncerty muzyki kameralnej oraz wystawy dzieł sztuki. W obiekcie odbywa się doroczne Muzyczne Święto Kwitnących Azalii – w maju i czerwcu jest tu popularyzowana muzyka polskich i europejskich kompozytorów; w samym czasie galeria prezentuje wystawy plastyczne, odbywają się także plenery malarskie.
Uczestnicy wycieczki i azalie w Mosznej
Obiekt otacza ponad stuhektarowy park, który jest częścią parku krajobrazowego, z cennym drzewostanem (m.in. trzystuletnie okazy dębów) i rzadkimi skupiskami rododendronów. Jedynie oś główna całego konceptu parku ma geometryczny charakter. Tuż za fontanną znajduje się aleja lipowa, na końcu której znajduje marmurowy cokół – pozostałość po pomniku Huberta von Tiele–Wincklera. Po obu stronach alei zachowały się XIX-wieczne kanały wodne, zbudowane w stylu holenderskim i francuskim oraz malownicze stawy. (fot.: M.Kasprzak, A.Gurgul, I.Turza)