SITPChem O/Gliwice na Roztoczu
39 osób – członków i sympatyków Stowarzyszenia spędziło wspaniałe trzy dni na Roztoczu.
Wyruszyli we wtorek 20 czerwca z samego rana. Przejazd do Zamościa, zakwaterowanie w hotelu, obiad. Po obiedzie zwiedzanie renesansowego miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Rynek Wielki (100x100m) otoczony zabytkowymi kamienicami oraz ratuszem z wysoką wieżą i reprezentacyjnymi barokowymi schodami. W sąsiedztwie pałacu magnackiego, trzy okazałe gmachy: Akademia Zamojska, Arsenał i Kolegiata – najpiękniejsza budowa sakralna w stylu renesansu lubelskiego z rodowym Mauzoleum Zamoyskich. Miasto otoczone systemem fortyfikacji, nigdy nie zostało zdobyte przez wrogów.
W środę, 21 czerwca wyjazd z przewodnikiem na 6-godzinną wycieczkę po Roztoczu:
Zwierzyniec – późnobarokowy kościół pw. Św. Nepomucena z iluzjonistyczną polichromią, wewnątrz bogato zdobione rokokowe ławki i konfesjonał , klasycystyczne budynki pałacu ordynata i zarządu ordynacji, stary browar, zakłady rzemieślnicze oraz piękna willa – rezydencja plenipotenta ordynacji
Krasnobród – nad miasteczkiem góruje tzw. Chełmowa Góra, na szczycie której ustawiony jest potężny 14 metrowy krzyż z drewna, ponadto klasztor fundacji Marysieńki Sobieskiej, rezerwat leśny, św. Roch z drewnianą kaplicą, w zespole pałacowo-parkowym Leszczeńskich uzdrowisko.
Szczebrzeszyn – jedno z najstarszych i najbardziej zabytkowych miasto regionu, z zachowanym starym układem ulic, rynkiem i świątyniami oraz średniowiecznym grodziskiem. O wielokulturowości miasta świadczą zabytkowe kościoły katolickie, cerkiew z cennymi polichromiami i synagoga.
Wokół szczebrzeszyńskiego Świerszcza
„Szumy nad Tanwią” – spacer po jednym z najpiękniejszych miejsc na Roztoczu; wśród progów skalnych, na których powstają wodospady i wydobywa się głośny dźwięk uderzającej wody. Malownicze wodospady powstały w wyniku ruchów tektonicznych w trakcie fałdowania Karpat. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie wyraźnie widać granicę geologiczna dzielącą Europę Wschodnią (płytową) od Europy Zachodniej (fałdowej). Coś niezwykłego!
Szumy nad Tanwią
W czwartek zaplanowano wycieczkę do Lublina i zwiedzanie miasta z przewodnikiem: wzgórze zamkowe z Zamkiem Królewskim i Kaplicą Trójcy Świętej, Stare Miasto, m.in. Plac po Farze, Rynek, Bazylika ze Skarbcem, Archikatedra, Brama Królewska, Plac Litewski. Wieczorem, zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domu.
Kaplica św. Trójcy na Zamku Królewskim w Lublinie
Gratulacje dla Organizatorów, Elżbiety Jarguz i współpracującej blisko Krystyny Wojarskiej. Dzięki Stowarzyszeniu ta liczna grupa Przyjaciół spotyka się w różnych miejscach w Gliwicach i na wspólnych wyjazdach.
(inf. i foto: SITPChem O/Gliwice, 4.07.2023)