Wideoposiedzenie Prezydium Zarządu Głównego SITPChem, 18 maja 2020
Posiedzenie Prezydium odbywało się za pomocą Skype’a. Otworzył je Prezes ZG SITPChem, dziękując za liczne spotkanie i życząc wszystkim zdrowia. Przypomniał, że taki sposób komunikacji jest wykorzystywany w wielu dziedzinach bieżącej działalności SITPChem, przede wszystkim w bieżących kontaktach z PTChem, z Komitetem Organizacyjnym i Naukowym ETCC2020, z niektórymi Oddziałami i członkami SITPChem. Także w kontaktach z biurem ZG SITPChem. W posiedzeniu Prezydium ZG SITPChem uczestniczyła także Pani Justyna Fila, dyrektor biura zarządu.
W górnym pasku od lewej: Jerzy Kropiwnicki, Anna Bieniecka, Józef Kozieł i Stanisław Gruszka; w dolnym Pani Justyna Fila i Prezes, Jerzy Klimczak
Porządek obrad został jednomyślnie przyjęty; podobnie protokół z poprzedniego Prezydium ZG SITPChem. Następnie Prezes i Sekretarz Generalny przypomnieli działania SITPChem w zakresie stanu wiedzy dotyczącego spraw związanych z „nowelą” ustawy Prawo energetyczne. Kol. Stanisław Oczkowicz omówił działania podjęte w związku z uruchamianiem nowej strony internetowej SITPChem i poinformował o pomyślnym zakończeniu działań i przygotowywaniu się teraz do operatywnego administrowania stroną i aktualizowania informacji.
Kolejną sprawą w Stowarzyszeniu jest dostosowanie wszystkich regulaminów obowiązujących w SITPChem do nowego Statutu; prace te są w zakresie działań Komisji Regulaminowo-Statutowej SITPChem, której przewodniczy kol. Lech Bartkowski.
W Stowarzyszeniu działa Komisja Prawodawstwa Chemicznego. Kol. Prezes i kol. Józef Kozieł zaproponowali bliższą współpracę tej Komisji z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego. Przewodniczenie Sekcji Nawozowej SITPChem, zlokalizowanej przy Oddziale Puławy, powierzono kol. Jerzemu Marcinko. Kol. Prezes omówił działanie Klubu Członków Honorowych SITPChem. Wobec sytuacji związanej z koronawirusem, kontakty pomiędzy członkami Klubu odbywają się drogą mailową.
Kol. Sekretarz Generalny zaprezentował rozliczenia związane z bilansem ZG SITPChem za 2019 rok. W dyskusji wskazywano na korzystny wynik działań Stowarzyszenia w ramach projektu Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Przemysłu Chemicznego oraz znaczącą w przychodach SITPChem dywidendę Wydawnictwa SIGMA-NOT, wypracowaną także przez Czasopisma SITPChem wydawane przez to Wydawnictwo: Przemysł Chemiczny i Ochrona przed Korozją, a także przychody z działalności Komisji Energetycznych pracujących przy Oddziałach SITPChem. Bilans nie jest jeszcze zamknięty. Rozważano pokrótce zmienione warunki funkcjonowania Stowarzyszenia w 2020 roku i możliwe niekorzystne konsekwencje finansowe dla SITPChem. Bilans 2019 będzie przedstawiony ZG SITPChem na posiedzeniu 22 czerwca br.
Wobec braku możliwości systematycznego spotykania się Prezydium, Prezes poinformował o aktywnościach Stowarzyszenia w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w tym o współpracy z PIPC i staraniach w sprawie przystąpienia Izby do SITPChem jako Partnera Instytucjonalnego SITPChem, o korespondencji SITPChem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pisma SITPChem do Ministra w sprawie punktacji czasopism naukowo-technicznych oraz o przygotowaniach do ETCC2020 (szeroka informacja na początku tego serwisu). Szczególne podziękowania Prezydium skierowało do p. prof. Marii Zieleckiej – przewodniczącej Komitetu Naukowego Kongresu, która przyjęła ponad 200 zgłoszonych na ETCC2020 referatów i posterów z całego świata. Warto zaznaczyć, że podczas ETCC2020 planowanych jest 6 równoległych sesji tematycznych, co jest rekordem w dotychczasowej tradycji kongresów.
Na zakończenie posiedzenia podjęto jeszcze krótką dyskusję, zainicjowaną przez kol. Józefa Kozieła, na temat zmiany nazwy Stowarzyszenia na krótszą i bardziej aktualną w odniesieniu do tytułów zawodowych inżyniera i technika, oraz uwzględniającą znacznie szerszy niż przed laty udział nie-chemików w aktywności SITPChem. Na przykład Stowarzyszenie Polskich Chemików – SPChem (ang. Polish Chemists Association). Temat ewentualnej zmiany nazwy Stowarzysznia będzie aktualny do czasu Walnego Zjazdu SITPChem w 2022 roku. Bowiem tylko Walny Zjazd może podjąć taką decyzję; jednak dyskusję trzeba rozpocząć wcześniej i zebrać argumenty za i przeciw takiemu działaniu.
Od lewej w górnym pasku: Stanisław Gruszka, Justyna Fila, Jerzy Kropiwnicki i Anna Bieniecka; na dole Sekretarz generalny Stanisław Oczkowicz i Prezes Jerzy Klimczak
Na koniec spotkania jeszcze kol. Stanisław Gruszka powiedział o webinarium Komisji FSNT-NOT ds. Innowacji i Technologii w Biznesie, Przemyśle i Podmiotach Trzeciego Sektora oraz Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej i spółki NOT Informatyka, pt.”Wpływ COVID-19 na gałęzie inżynierskie gospodarki, mitygację ryzyk i minimalizację strat” . W webinarium uczestniczył także kol. Jerzy Kropiwnicki. Obydwaj uznali taką formę prowadzenia seminarium jako interesującą, choć na początku jeszcze skromną w wypowiedziach uczestników. Wszyscy byli zgodni jednak, że forma webinarium dobrze służy komunikacji w czasach bardzo ograniczonej możliwości spotkań.
(inf. SITPChem 23.05.2020)